درفضای مجازی مربی دیجیتال فرزند خود باشیم


رشد شتابان دنیای دیجیتال پیوسته چالش‌های ناشناخته‌ای را پیش روی کاربران و خانواده‌ها قرار می‌دهد. خبرگزاری ایرنا در یک گزارش تحلیلی به شیوه‌های برخورد پدر و مادران امروزی با مسئله استفاده فرزندان از فضای مجازی پرداخته است و در این زمینه با محمد آزمون مدیر عامل مجموعه نارتب گفتگو کرده است.

دسترسی به اطلاعات از طریق اینترنت به‌ سادگی، در هر زمانی از شبانه روز، بدون هیچ محدودیت و جداسازی سنی امکان‌پذیر است و کودکان و نوجوانان بعنوان کنجکاوترین قشر جامعه، از مشتریان دائمی این فضای نوظهور به شمار می‌روند که اگر دست یاریگر و هدایتگری برای شناخت اقیانوس اینترنت بر شانه های آنان نباشد، سرنوشتی نامعلوم در انتظارشان خواهد بود.

شوری تحدید و بی نمکی آزادی؛ دوگانه والدین ناآگاه

والدین امروزی در مواجهه با تکنولوژی‌های ارتباطی نوین رویکردمختلفی دارند، برخی کودکان خود را از تکنولوژی‌های جدید محروم می‌کنند و برخی دیگر آنها را رها می‌کنند تا آزادانه به فعالیت آنلاین بپردازند. تجربه نشان داده هر دو رویکرد محدودگر و آسان‌گیر نادرست است و کارشناسان رویکرد سوم معروف به «مربیان دیجیتال» را پیشنهاد می‌کنند که بر پایه این رویکرد حرکت‌ کردن پا به پای تکنولوژی، شناسایی و آموزش رفتار آنلاین است و بخشی از وظایف والدین در دنیای امروز به شمار می رود.

موضوعی که «محمد آزمون» کارشناس و فعال فضای مجازی کودک و نوجوان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به آن اشاره کرد و گفت: والدین محدودگر، نگاه بدبینانه‌ای به دنیای دیجیتال و فضای مجازی دارند از همین رو سعی می‌کنند کودکان خود را از اینترنت دور نگاه دارند و زمان استفاده از ابزارهای دیجیتال را به شدت محدود کنند، آنها ترجیح می‌دهند فرزندشان همیشه آفلاین باشد و تلاش می‌کنند تا استفاده فرزندشان از تلفن هوشمند و تبلت را محدود کنند.

 

محمد آزمون مدیر عامل مجموعه نارتب

وی افزود: این والدین علاقه‌ای به جستجو در تکنولوژی و اینترنت ندارند، در مورد تکنولوژی با فرزند کودک یا نوجوان خود صحبت نمی‌کنند و به فکر ارتقای دانش دیجیتال او نیستند. در نتیجه فرزندان این نوع والدین، به دلیل ندیدن آموزش‌های سواد دیجیتال، در فضای مجازی مسئولیت‌پذیر نیستند و برای آنچه در اینترنت در اختیار دارند، آمادگی ندارند و ممکن است در بزرگسالی رفتارهای پیچیده‌ای از قبیل تهدید اینترنتی، دسترسی به محتوای غیراخلاقی و گرومینگ که فردی به صورت آنلاین با کودک یا نوجوانی به نیت سوءاستفاده جنسی ارتباط برقرار می‌کند، از آنان سر بزند.

آزمون، پاشنه آشیل ضعف والدین آسان‌گیر را تربیت فرزندانی پرخطر دانست و تصریح کرد: درست برخلاف محدودگرها که اجازه شنا کردن کودک در دریای دیجیتال را نمی‌دهند، آسان‌گیرها کودک خود را به امواج می‌سپارند. والدین آسان‌گیر یا درکی از ابعاد مشکلات و خطرات فعالیت در فضای مجازی ندارند یا تصور می‌کنند رهاکردن کودک باعث خودشکوفایی او می‌شود.

این کارشناس فضای مجازی خاطرنشان کرد: کودکان این والدین، انتخاب‌های آنلاین خود را دارند و به سختی فضای مجازی را ترک می‌کنند. این سبک بی‌تفاوت در تربیت فرزند، باعث می‌شود که کودکان به راحتی از طریق چت، ایمیل یا بازی‌های آنلاین با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد، عدم کنترل کودکان در استفاده از وسایل تصویری دیجیتال مثل موبایل و تبلت با افسردگی نوجوانان و خودکشی ارتباط مستقیم دارد.


دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

Solve : *
27 − 25 =