۰
۳۷۲

فضای مجازی، فرصت یا تهدید در مقابله با کرونا؟

ایرنا: امکانات و ملاحظات فضای مجازی برای مقابله با کرونا در گفتگو با محمد آزمون، مدیر عامل مجموعه نارتب

برخی از کارشناسان فضای مجازی ضمن هشدار به شهروندان درباره استفاده از تبلت و تلفن همراه، به استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برای کودکی که به مدرسه نمی‌رود یا والدینی که برای در امان ماندن از یک بیماری فراگیر در خانه مانده‌اند، بهترین موقعیت برای پیشگیری از شیوع کرونا می‌دانند. ایرنا در همین راستا ضمن تهیه یک گزارش با محمد آزمون مدیر عامل مجموعه نارتب گفتگو کرده است.

ویروس کرونا همه را غافلگیر و مدارس، دانشگاه‌ها، اماکن عمومی و مراکز فرهنگی و ورزشی را تعطیل کرده است. بخش مهمی از فرایند مهار ویروس اپیدمی شده، آگاهی بخشی به شهروندان است که اینترنت و فضای سایبری با سرعت و گستردگی شمار کاربران آنلاین، بستر بسیار مناسبی برای آگاهی‌بخشی است البته اگر انواع و اقسام توصیه‌های غیر کارشناسی و اخبار وهم‌آور جعلی و هراس‌آور دروغین برخی تا توصیه‌های شیادانه برای سوءاستفاده و سوداگری از شرایط اجازه بدهند.

موضوعی که به باور کارشناس فضای مجازی، رهایی از آن بیش از پیش اهمیت فراگیری سواد رسانه‌ای را در خانواده‌ها برجسته می‌کند زیرا کسب اطلاع از منابع معتبر و توجه به توصیه مراجع تخصصی از مباحث بنیادین مقابله با فیک‌نیوز یا اخبار جعلی است.

برخی از کارشناسان فضای مجازی ضمن هشدار به شهروندان درباره استفاده از تبلت و تلفن همراه، به استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برای کودکی که به مدرسه نمی‌رود یا والدینی که برای در امان ماندن از یک بیماری فراگیر در خانه مانده‌اند، بهترین موقعیت برای پیشگیری از شیوع کرونا می‌دانند.

محمد آزمون کارشناس فضای مجازی و مدیر عامل مجموعه نارتب در این مورد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می‌گوید: ظرفیت رسانه‌های فضای مجازی برای برخورد هوشیارانه و هدفمند با ویروس جدید کرونا این روزها اهمیت دو چندان پیدا کرده است؛ رسانه ای که نه تنها ضریب نفوذ مویرگی در میان کاربران در دورترین نقاط را دارد بلکه امکان برقراری ارتباط و انجام فرایندهای آنلاین بدون تماس رو در رو را فراهم کرده است.

بهره گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی، راهکار پیشگیری

وی تاکید می کند: اینترنت و فضای مجازی به جز امکان آگاهی بخشی، قابلیت ویژه‌ای برای تشکیل کلاس‌های آموزشی در دوره تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌ها دارد.

آزمون همچنین بر لزوم بهره­ گیری از ظرفیت ­های سرگرمی فضای مجازی تاکید و خاطرنشان می‌کند: وقتی کودک به مدرسه نمی‌رود و برای در امان ماندن از یک بیماری فراگیر در خانه است، نیاز به سرگرمی دارد. چقدر خوب است که این سرگرمی حساب شده انتخاب شود تا ارزش ها و مفاهیم روانشناسانه را هم در بر بگیرد.

وی تصریح می کند: اکنون اینترنت پر از بازی دیجیتال و انیمیشن است، پدر و مادرها هم نه فرصت و نه تخصص لازم را برای انتخاب محصول مناسب دارند، ولی با بهره گیری از یک سرویس رایگان «چی‌خوبه» که برای راهنمایی والدین در انتخاب بازی یا انیمیشن راه اندازی شده  است، والدین می توانند دروازه های فضای امن مجازی بر روی کودکان بگشایند.

فضای مجازی هم به احتمال انتقال ویروس کمک می کند اگر…

این کارشناس فضای مجازی با یادآوری این که امروزه بخش عمده کاربران اینترنت از طریق دستگاه های هوشمند همراه مانند گوشی و تبلت به اینترنت متصل می شوند، تصریح می کند: پزشکان می گویند ویروس کرونا تا ساعت ها روی سطوح زنده می ماند، تبلتی که بصورت اشتراکی استفاده می شود می تواند ناقل بی جان ویروس شود. بنابراین بهتر است از تبلت اشتراکی استفاده نکنیم یا در صورت اضطرار، دست ها را بشوییم و تبلت را ضد عفونی کنیم.

وی ادامه می دهد: این مورد را به کودکان هم بیاموزیم؛  این که تبلت خود را برای بازی یا نشان دادن تصاویر به دوستان ندهند. همچنین آن را روی سطوح عمومی نگذارند.

آزمون تصریح می کند: به دلیل وجود ذرات معلق عطسه و سرفه در هوا و احتمال نشست آن روی سطح تبلت و تلفن همراه، بهتر است از این وسایل در اماکن عمومی استفاده نکنیم.


منابع:
ایرنا

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

Solve : *
27 + 28 =